Bitcoin

Bitcoin dünyanın en popüler kripto parası birimidir. Hatta kripto para piyasası adeta bu para birimi ile ünlenmiştir. Bitcoin, aracılara ihtiyaç duyulmadan kullanıcıdan kullanıcıya transfer edilebilen dijital bir para birimidir.
2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı ve kimliği bilinmeyen bir kişi veya bir grup tarafından ortaya çıkarılmıştır. Merkezi bir otoriteye bağlı olmadan, dağıtık bir ağ üzerinde işlem gören ve kriptografik yöntemlerle güvenliği sağlanan bir sistem olarak karşımıza çıkan Bitcoin’in arkasındaki bu gizemli hikâye de dikkat çekmektedir. Hem bir ödeme aracı hem de bir yatırım aracı olarak kullanılabilmektedir.

Bitcoin Nerelerde Kullanılıyor?

Kripto para veya kısaca kripto kelime anlamı olarak “gizlenmiş, şifreli” anlamına gelmektedir. Bir değişim aracı olarak kullanılmaktadır. İşlemleri güvence altına almak için matematiğin bir dalı olan kriptografi kullanılarak tasarlanmış dijital bir unsur olan kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal dövizdir. Dünyanın en popüler kripto para birimi ise Bitcoin’dir.
Günümüzde Bitcoin kullanım alanları şu şekildedir;

  • Çevrimiçi alışverişler
  • Oyun ve bahis siteleri
  • Seyahat ve turizm hizmetleri
  • Restoran ve kafeler
  • Sanat ve koleksiyon objelerinin satışı
  • Teknoloji hizmetleri
  • Bağış ve yardım kampanyaları
  • Yatırım ve spekülasyon aracı olarak

En Çok Kazandıran Kripto Paralar

Kripto yatırım tavsiyeleri açıktan ve direk ismen vermek hem doğru hem yasal değildir. Tıpkı borsada olduğu gibi kripto para borsasında da yatırım tavsiyesi değildir cümlesini sık sık duymak mümkündür.
Günümüzde Blockchain teknolojisi sayesinde her kişi ve her şirket kendi para birimini çıkartabilmektedir. Yalnızca devletlerin tekelindeki bu oluşumun imkanlarının artması ile yeni kazanç kapıları açılmıştır. Bir kripto para birimi herhangi bir devlet tarafından garanti edilmemektedir. Bu yüzden kripto paranın para değerini, ederini o parayı satın almak isteyenlerin talebi belirler. Eğer kimse o birimi satın almak istemezse değeri neredeyse sıfırdır. İşte bu para birimleri arasında olan Bitcoin, adeta kripto para piyasasını domine ederek ayakta tutmaktadır. Ayrıca bir anda yukarı fırlaması kadar bir anda dibe düşmesi de tüm diğer kripto para birimlerini etkilemektedir.
Kripto para piyasası, arkasında bir maktu kurum olmadığından değişkenlik yönünden borsa ile farklıdır. Kripto para piyasasının dalgalı yapısı borsadan daha fazladır. Hatta öyle ki birkaç sene öncesine döndüğümüzde, bugün herkesin bildiği çok değerli kripto para birimlerinin yok denecek kadar az rakamlarda olduğu görülebilmektedir.

Haziran 30, 2024 9:57 pm