Kripto Para

Kripto para, sadece gönderici ve alıcı arasında bulunan özel bir ödeme sistemi ile çalışan ve herhangi bir denetleyici ya da düzenleyici kurum ve kuruluşa ihtiyaç duymadan transferi gerçekleştirilebilen, açık kaynak koda sahip sanal para birimleridir.
Kripto para piyasasının sisteminde merkezi bir otorite bulunmamaktadır. Kripto paraların herhangi bir merkeze bağlı olmaması nedeniyle transfer işlemleri Blockchain teknolojisi ile kontrol edilmektedir. Blockchain, yapılan bütün işlemlerin kayıt edildiği bir veri dosyası olarak tanımlanabilmektedir. Bu sistem ile merkezi olmayan para birimleri yaratmak ve bunun işleyişini internet üzerinden kontrol etmek mümkün olmaktadır.

Coin Nedir? – Kripto Para

Kripto para piyasasında merak edilen coin nedir sorusunun cevabı kullanılan para birimlerini tanımlamaya yarayan bir isimdir. İngilizceden birebir çevirisi “metal ya da madeni para” olan coin, önüne ayırt edici bir ek alarak farklılaşmaktadır.
Litecoin, Ethereum, Cardano, Tether, Dash, Ripple gibi dijital coinler ünlü altcoinler arasında yer almaktadır. Ethereum, Tether, Bitcoin Cash, Ethereum Classic, Litecoin, Ripple ve Dogecoin gibi yeni yükselen bazı coinler de bulunmaktadır.

Altcoin – Kripto Para

Alternatif coin olarak da bilinen Altcoin, kripto para birimlerinden birisidir. Bitcoin dışındaki dijital paraları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bitcoin dışında mevcut olan her cripto Para birimi Altcoin olarak nitelendirilebilmektedir.
Bitcoin’in başarısının ardından piyasaya çıkan ilk altcoin Namecoin ismindedir ve kısaltması NMC olarak kullanılmaktadır. İlk cripto para olan Bitcoin, uzunca bir süre cripto para piyasasının büyük çoğunluğuna hâkim olmuş olsa da altcoinlerin artmasıyla piyasa değeri azalmaktadır.

Kripto Para

Cripto para veya kısaca Cripto kelime anlamı olarak “gizlenmiş ya da şifreli” anlamına gelmektedir. Bir para değişim aracı olarak kullanılmaktadır. İşlemleri güvence altına almak için matematiğin bir dalı olan kriptografi kullanılarak tasarlanmış dijital bir unsur olan cripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal dövizdir.
Kripto varlıklar, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin aksine herhangi merkeze bağlı değildir. Her bir cripto para biriminin merkeziyetsizliği, legder denilen umumi işlem veri tabanı olan dağıtık muhasebe defteri olarak işlev gören bir blok zincirinden gelmektedir. Bu sisteme “Blockchain” adı verilmektedir.

Haziran 17, 2024 12:53 pm