Euro Kuru

Euro veya halk arasındaki adı ile Avro, ABD Dolarının ardından dünyada en büyük ikinci rezerv para ve en çok kullanılan ikinci para birimidir. Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan’ın oluşturduğu euro bölgesinin resmi para birimi olarak kullanılmaktadır. Altın ve Dolar dışında tercih edilen yatırım araçlarından bir tanesi olarak ülkemizde de sıklıkla tercih edilmektedir. Euronun fiyatı ve Euro kuru dünya piyasalarının etkisiyle değişmektedir. Euro fiyatı anlık, günlük, yıllara göre değişiklik göstermektedir.

Döviz Kuru Nedir?

Döviz kuru nedir sorusu euro kurunu merak edenler tarafından araştırılmaktadır. Döviz kuru, bir ülkenin para biriminin diğer başka bir ülkenin para birimi karşılığında sahip olduğu değer katsayısına verilen isimdir.
Döviz kuru ile sıklıkla karıştırılan ve bu yüzden de araştırılan bir diğer terim ise parite terimidir. Parite, iki ülkenin para birimleri arasındaki değişim oranını yani ne sıklıkla değiştirildiğine dair bir veriyi ifade etmektedir. Birbirine çok yakın gibi görünen bu iki kavram arasındaki fark paritenin uzun vadeli, döviz kurunun ise kısa vadeli bir değişim oranı olmaktadır. Yani parite, bir ülkenin parasının başka bir ülkenin parası karşısındaki uzun vadeli değerini anlatırken döviz kuru ise bir ülkenin parasının başka bir ülkenin parası karşısındaki kısa vadeli değerini göstermektedir.

Reel Döviz Kuru Nedir?

Reel döviz kuru nedir sorusunun cevabı ise yine euro ve döviz konularını araştıranların önüne düşen kavramlardan biri olduğu için bilinmesi gerekmektedir. Enflasyon farklarını da hesaba katarak hesaplanan döviz kuru türüne verilen ada reel döviz kuru denilmektedir. Reel döviz kuru, alım gücü paritesine dayalı olarak hesaplandığı ve ekonomiler arası fiyat farklarını dikkate aldığı için gerçek ekonomik durumu daha iyi yansıtabilmektedir.
Doların dalgalanmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu faktörlerin arasında Amerika Merkez Bankası yani kısaltılmış adı ile FED kararları, cari açık, dış ticaret, para birimine olan arz ve talep, enflasyon beklentileri, ekonomik politikalar, yurt içi ve yurt dışı faiz oranları, ülke ekonomisinin durumu, turizm gibi etkenler yer almaktadır.

Haziran 24, 2024 12:30 am