Dolar Kuru

Dolar, dünya üzerinde en yaygın kullanılan para birimidir. ABD, Kanada, Avustralya ile Güney Amerika, Pasifik, Karayipler, güneydoğu Asya ve Afrika’daki bazı ülkelerin resmi para birimi olarak kullanılmaktadır. Altın ve Euro dışında Türkiye’de yatırım amaçlı olarak tercih edilen araçlardan bir tanesidir. Bu yüzden ülkemizde dolar kuru hareketleri merakla takip edilmektedir. Doların fiyatı anlık, günlük, haftalık, aylık ve yıllara göre değişiklik göstermektedir. Dolar kurunun sürekli değişkenlik göstermesinde ekonomik kararların yanı sıra güncel olayların da etkisi vardır. Bankaların dolar fiyatları ile döviz bürolarının fiyatları arasında farklılıklar olabilmektedir.

Döviz Kuru Nedir?

Döviz kuru nedir sorusu dolar kurunu merak edenler tarafından araştırılmaktadır. Döviz kuru, bir ülkenin para biriminin diğer ülkenin para birimi karşılığında sahip olduğu değer katsayısıdır.
Döviz kuru ile sıklıkla karıştırılan bir diğer terim ise paritedir. Parite, iki ülkenin para birimleri arasındaki değişim oranını ifade etmektedir. Birbirine çok yakın gibi görünen bu iki kavram arasındaki fark paritenin uzun vadeli, döviz kurunun ise kısa vadeli bir değişim oranı olmaktadır. Yani parite, bir ülkenin parasının diğer bir ülkenin parası karşısındaki uzun vadeli değerini, döviz kuru ise bir ülkenin parasının diğer bir ülkenin parası karşısındaki kısa vadeli değerini göstermektedir.

Reel Döviz Kuru Nedir?

Reel döviz kuru nedir sorusunun cevabı ise, enflasyon farklarını da hesaba katarak hesaplanan döviz kuru türüne verilen ad şeklindedir. Reel döviz kuru, nominal döviz kurlarının aksine alım gücü paritesine dayalı olarak hesaplandığı ve ekonomiler arası fiyat farklarını dikkate aldığı için gerçek ekonomik durumu ve ülkeler arası fiyat farklarını daha iyi yansıtabilmektedir.
Doların dalgalanmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu faktörlerin arasında Amerika Merkez Bankası yani kısaltılmış adı ile FED kararları, cari açık, dış ticaret, para birimine olan arz ve talep, enflasyon beklentileri, ekonomik politikalar, yurt içi ve yurt dışı faiz oranları, ülke ekonomisinin durumu, turizm gibi etkenler yer almaktadır. Son dakika olayları da doların fiyatına doğrudan etki etmektedir. Bu yüzden dolar grafiği canlı olarak anbean takip edilmektedir.

Haziran 8, 2024 11:18 pm